Zabrzański stalker groził, dręczył i terroryzował swoją byłą partnerkę; teraz grozi mu do 8 lat więzienia

Mężczyzna w wieku 32 lat z Zabrza przemocowo terroryzował swoją byłą partnerkę poprzez nieustanne telefony, groźby i obelgi. Ta sytuacja trwała od końca listopada 2023 r. i ze względu na jej powagę, interweniowali tamtejsi policjanci z Komisariatu I. Teraz mężczyzna musi poddawać się policyjnym dozorom oraz ma nałożony sądowy zakaz zbliżania się do ofiary. Grozi mu surowa kara pozbawienia wolności – nawet do 8 lat za stalkowanie, które jest ciężkim przestępstwem.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji z pierwszego komisariatu w Zabrzu zabezpieczyli dowody przestępstwa i doprowadzili 32-letniego sprawcę do prokuratury. Mężczyzna w coraz bardziej agresywny sposób nękał swoją byłą partnerkę, nie tylko telefonicznie, ale także przez groźby i obelgi. W pewnym momencie posunął się do tego, że pokrył farbą szyby w domu ofiary, dodatkowo utrudniając jej życie. Śledczy postawili mu zarzut stalkingowego prześladowania. Nałożono na niego obowiązek poddawania się dozorowi policyjnemu oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Stalking to ciężkie przestępstwo, polegające na prześladowaniu i uporczywym nękaniu ofiary. Zgodnie z prawem karnym, za takie czyny grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w skrajnych przypadkach nawet do 12 lat. Stalkerami mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety, pochodzący z różnych środowisk społecznych, często o wysokim poziomie inteligencji.

Jednakże pełna lista zachowań uznawanych za stalking jest trudna do znalezienia. Do najczęstszych praktyk należą ciągłe telefony, zwane również „głuchymi telefonami”, które są dokonywane w nocy, przebywanie w pobliżu domu lub miejsca pracy ofiary, forsowanie niechcianego kontaktu za pomocą osób trzecich, śledzenie, włamywanie się do domu lub samochodu ofiary, wysyłanie listów czy e-maili, a nawet dawanie niechcianych prezentów. Pamiętajmy jednak, że jednorazowe incydenty nie są uznawane za stalking. Warunkiem dla uznania przestępstwa za stalking jest to, że sprawca wywołuje u ofiary poczucie zagrożenia, które jest uzasadnione danymi okolicznościami.