32-letni mieszkaniec Zabrza podejrzany o uporczywe nękanie bylej partnerki

Mieszkaniec Zabrza, 32-latek, został objęty dozorem policyjnym za nękanie swojej byłej partnerki. Mężczyzna nie tylko groził i wyzywał kobietę, ale również bezustannie ją wydzwaniał. Interweniować musieli funkcjonariusze z miejscowego komisariatu. Obecnie mężczyzna musi poddać się nadzorowi policyjnemu i nie może zbliżać się do ofiary. W przypadku potwierdzenia oskarżeń przestępstwo nękania może skutkować karą do 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartkowy dzień policjanci z zabrzańskiego komisariatu celem przekazania dowodów zatrzymali 32-letniego mieszkańca miasta, który został oskarżony o nękanie swojej byłej partnerki od końca listopada 2023. Przez ten okres oskarżony wielokrotnie dzwonił do kobiety, groził jej i obrażał. Podejrzany stopniowo stawał się coraz bardziej agresywny a nawet posunął się do pomalowania szyb jej samochodu farbą, co miało na celu utrudnienie jej życia. Śledczy zarzucili mu stalking, a następnie nałożyli na niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Stalking, inaczej nękanie czy prześladowanie, to przestępstwo penalizowane przez kodeks karny. Kara za takie zachowanie może sięgnąć nawet 8 lat pozbawienia wolności, a w skrajnych przypadkach nawet 12 lat. Stalkingiem zajmują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, z różnych środowisk społecznych, niekiedy o wysokim poziomie inteligencji.

Nie da się stworzyć pełnego wykazu zachowań definiujących stalking. Niemniej jednak, najczęściej przejawia się on poprzez niekończące się telefony, które mogą mieć formę tzw. głuchych telefonów, czy też wykonywane są o nieludzkich godzinach, wystawanie w pobliżu domu ofiary lub miejsca pracy, nawiązywanie niechcianego kontaktu poprzez osobę trzecią, śledzenie, włamanie do mieszkania czy samochodu, wysyłanie listów, e-maili czy nawet prezentów. Jednakże, aby zachowanie określić jako stalking musi być ono uporczywe – pojedyncza sytuacja nie kwalifikuje się jako stalking. Tym co odróżnia stalking od innych zachowań jest obecne u ofiary uzasadnione poczucie zagrożenia, wywołane przez nękanie.