33-latek trafił do aresztu śledczego na trzy miesiące za znęcanie się nad partnerką

Niedawno, sąd wydał decyzję o tymczasowym umieszczeniu 33-letniego mężczyzny w areszcie śledczym. Mężczyzna ten, zatrzymany przez funkcjonariuszy z zabrzańskiej policji, jest podejrzany o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoją partnerką. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na podstawie zebranych dowodów, policjanci z trzeciego komisariatu w Zabrzu postanowili zatrzymać 33-latka. Od ponad roku mieszkał on ze swoją 31-letnią partnerką w Zabrzu i informacje uzyskane przez policję wskazywały na to, że regularnie stosował przemoc wobec niej, zarówno psychiczną jak i fizyczną. Najczęściej pod wpływem alkoholu czy narkotyków, mężczyzna bił partnerkę, groził jej śmiercią, a nawet porywał się do jej gardła nożem. Dopiero policjanci przerwali ten ciąg przemocy. Po zebraniu dowodów przesłuchali 33-latka i postawili mu zarzut znęcania się nad partnerką. W poniedziałek, sąd na podstawie zebranych dowodów zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące.

Policja, wraz z innymi jednostkami świadczącymi pomoc społeczną, jest odpowiedzialna za interweniowanie w przypadku podejrzenia przemocy domowej. Działania te są podejmowane w ramach procedury „Niebieska Karta”. Celem tego jest zapobieganie przemocy domowej jeszcze zanim dojdzie do popełnienia przestępstwa. Policja reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia przemocy domowej i podejmuje szereg inicjatyw mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu działań w tym obszarze.

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy domowej, warto skorzystać z numeru alarmowego 112. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego niezwłocznie przekazują otrzymane zgłoszenia bezpośrednio dyżurnym jednostkom Policji właściwych dla danego miejsca.

W przypadku braku możliwości nawiązania połączenia głosowego, można skorzystać z bezpłatnej aplikacji „Alarm 112”, uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aplikacja umożliwia zgłoszenie zdarzenia alarmowego, jeśli nie można wykonać połączenia głosowego.

Osoby dotknięte przemocą domową mogą także skorzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która umożliwia dostęp do bazy danych o wszystkich obiektach policyjnych oraz kontakt z odpowiednim dzielnicowym. Ponadto, na stronie internetowej Komendy Głównej Policji jest dostępna platforma „Policja E-usługi”, która również umożliwia kontakt z Policją.

Dla osób potrzebujących profesjonalnej porady, jest dostępny Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226). Obsługiwany jest przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy domowej, zgłoś to odpowiednim służbom! Jeśli sam jesteś ofiarą takiej przemocy, nie wahaj się skontaktować z policją. Pamiętaj – nie jesteś sam i pomoc jest na wyciągnięcie ręki!