Apel o ostrożność wobec telefonów od nieznajomych, zwłaszcza dla seniorów: Przypadek 83-letniej kobiety z Zabrza

Chcielibyśmy ponowić apel do wszystkich, zwracając szczególną uwagę na osoby starsze, o zachowanie ostrożności podczas rozmów telefonicznych. Szczególnie ważne jest to, gdy rozmówca prosi o przekazanie jakiejkolwiek sumy pieniężnej. Warto pamiętać, że historia opowiadana przez telefon może być zmyślona. W ten sposób, ofiarą oszustwa metodą „na policjanta” padła ostatnio 83-letnia mieszkanka Zabrza. Kobieta uwierzyła w opowieść oszusta i wrzuciła przez okno domu aż 17 tysięcy złotych, które trafiły bezpośrednio do rąk przestępcy.

Metoda oszustwa była typowa dla tego rodzaju przestępstw. Osoba udająca policjanta skontaktowała się telefonicznie z 83-letnią kobietą. Podczas rozmowy przekonał ją, że jej środki finansowe muszą zostać zabezpieczone przed planowanym przez przestępców włamaniem. Oszuści dodatkowo wzbudzili zaufanie swojej ofiary, symulując połączenie z dyżurnym, co miało potwierdzić autentyczność fałszywego policjanta. Seniorce udało się przekonać do podjęcia działania i rzuciła swoje oszczędności z balkonu. Kilka godzin później, zadzwoniła na prawdziwy numer policji, pytając o status jej sprawy i kiedy będzie mogła odzyskać zabezpieczone fundusze. Wtedy dowiedziała się o oszustwie.

Apelujemy ponownie do wszystkich o informowanie starszych członków rodziny i znajomych o istniejących zagrożeniach. Jeśli otrzymaliście podejrzane telefony z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, pamiętajcie o następujących zasadach ostrożności:

  • Nigdy nie przekazujcie pieniędzy nieznajomym ani nie dokonujcie przelewów na podane konta bankowe lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie podejmujcie pochopnych decyzji dotyczących wypłaty pieniędzy z banku – odraczajcie termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Zasięgnijcie porady u znajomych, sąsiadów, rodziny czy policji – nr 112.
  • Jeśli ktoś podszywa się pod funkcjonariusza policji i żąda od Was pieniędzy, natychmiast rozłączcie się i skontaktujcie z prawdziwym numerem 112.
  • Zgłaszajcie każdy podejrzany telefon do POLICJI – nr alarmowy 112

Warto pamiętać, że ani policjanci, ani urzędnicy nigdy nie będą żądać od nas wpłaty pieniędzy, zwłaszcza telefonicznie.

Dodaj komentarz