Oszustwo za pośrednictwem komunikatora społecznościowego – młody człowiek oszukany na ponad 500 zł

Siły policyjne z Zabrza ostrzegają obywateli przed szwindlami, które mają miejsce w systemie płatności mobilnej BLIK. Przestępcy używają profili swoich ofiar na mediach społecznościowych, udając ich znajomych, i proszą o pilne pożyczki. Niedawno zgłoszono kolejny przypadek wykradzenia pieniędzy z konta bankowego poprzez manipulacje kodem płatności mobilnej. Policja apeluje do społeczeństwa, aby nigdy nie udostępniać osobom trzecim swoich danych bankowych.

Z uwagi na rosnącą liczbę oszustw dokonywanych za pośrednictwem mediów społecznościowych, funkcjonariusze z zabrzańskiego oddziału policji zostali poinformowani o kolejnym incydencie, który miał miejsce w poniedziałek. Jak wynika z policyjnych ustaleń, sprawca włamał się na konto jednej z osób na platformie społecznościowej i wysłał do jej znajomych prośbę o pomoc w sfinalizowaniu płatności za zamówiony produkt za pomocą kodu BLIK. Na wiadomość odpowiedział 25-letni mężczyzna, który podał swoje kody BLIK, co skutkowało obciążeniem jego konta kwotą ponad 500 złotych. Pokrzywdzony zgłosił to zdarzenie na policję, która rozpoczęła śledztwo w celu zidentyfikowania sprawcy.

Tego typu oszustwa za pomocą BLIK stają się coraz bardziej powszechne. Przestępcy włamują się na konta innych osób na portalach społecznościowych, udają ich znajomych, a następnie wysyłają wiadomości z prośbą o pilne wsparcie finansowe. Oferują zwrot pożyczonych pieniędzy i zazwyczaj nie proszą o duże sumy. Sugerują prosty sposób przekazania żądanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku, wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go oszustowi podszywającemu się pod „znajomego”.

Policja ostrzega przed tego rodzaju działaniami przestępców. W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę, należy zachować spokój i nie podejmować pochopnych decyzji. Zawsze warto sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy – najlepiej jest po prostu do niej zadzwonić. Należy pamiętać, że nie powinniśmy udostępniać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, ani przekazywać kodów do płatności mobilnych.