140 lat działalności Koksowni Jadwiga – najstarszego zakładu koksowniczego w Polsce

Uczczenie 140-lecia istnienia Koksowni Jadwiga, będącej częścią Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jest znaczącym wydarzeniem. Ten uznany producent koksu przetrwał dwie wojny światowe i wiele kryzysów gospodarczych.

Koksownia „Jadwiga”, zlokalizowana w naszym mieście, to najdłużej działająca taka jednostka w Polsce. W roku 2024 obchodzi ona swoje 140 lecie aktywności. Mimo tak wieloletniego doświadczenia, zakład nieustannie się modernizuje i wprowadza innowacje, aby utrzymać wysoką jakość usług. Prezydent Zabrza, podczas swojej niedawnej wizyty, podkreśliła, że nie tylko tworzenie nowych miejsc pracy, ale także modernizacja istniejących przedsiębiorstw jest kluczowa dla gospodarczego rozwoju miasta.

„Z ogromnym uznaniem obserwuję konsekwentną realizację planu modernizacji zakładu przez Zarząd Koksowni „Jadwiga” – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik na portalach społecznościowych. – Pragnę podziękować pracownikom koksowni za trud, który wkładają w swoją pracę w tym wymagającym przemyśle.”

Koksownia Jadwiga rozpoczęła swoją działalność w 1884 roku przy Hucie Borsiga. Przetrwała ona liczne kryzysy gospodarcze i dwa globalne konflikty. Do 1929 roku, kiedy przeprowadzono jej modernizację, koksownia produkowała do 750 ton koksu dziennie. W wyniku modernizacji m.in.: wybudowano nową baterię i przeprowadzono remont oddziału węglopochodnych, co umożliwiło zakładowi rozszerzenie jego działalności o produkcję nie tylko gazu koksowniczego, ale także siarczanu amonu, wody amoniakalnej, benzolu, toluenu, ksylenu i naftalenu. Pomimo drugiej wojny światowej „Jadwiga” kontynuowała normalną produkcję dostarczając 790 ton koksu dziennie. Dopiero w 1945 roku działalność zakładu została czasowo zawieszona, a jego ponowne uruchomienie w 1948 roku pozwoliło na osiągnięcie rocznej produkcji na poziomie 264 tys. ton koksu.

Najdynamiczniejszy rozwój Koksowni „Jadwiga” miał miejsce w latach 1990–2009, co doprowadziło do jej modernizacji. Dzięki temu jest ona teraz zakładem nowoczesnym, który dba o środowisko, jednocześnie produkując koks o doskonałych parametrach.

Dodaj komentarz