Kolejna ofiara oszustwa "na pracownika banku" – apel policji o ostrożność

Służby policyjne znowu zwracają się do społeczeństwa z apelem o ostrożność, szczególnie w kontekście popularizujących się ostatnio oszustw typu „na pracownika banku”. Zdumiewająco przekonywujące działanie oszustów sprawia, że ofiary często ulegają ich manipulacjom. Przykładowo, gdy oszust łączy się telefonicznie, na wyświetlaczu pojawia się numer infolinii naszego banku, co dodatkowo utwierdza nas w przekonaniu o autentyczności połączenia. Jak ma to miejsce w przypadku omawianego tutaj schematu oszustwa, napastnicy często proszą swoje ofiary o instalację aplikacji AnyDesk.

Podstęp ten często wiąże się z pokusą atrakcyjnych zysków. Spryciarze zachęcają swoje potencjalne ofiary do inwestowania w akcje, obligacje, kryptowaluty, metale szlachetne, nieruchomości za granicą lub alternatywne źródła energii. W tym konkretnym przypadku, strategia była nieco odmienna. Sprawca udając pracownika banku, przekonał 65-letnią kobietę, że może jej pomóc zabezpieczyć fundusze na jej koncie bankowym przed rzekomym atakiem. W tym celu potrzebna była instalacja wspomnianego już programu AnyDesk, używanego zazwyczaj do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym.

Program ten jest powszechnie używany przez specjalistów IT do zdalnej obsługi sprzętu informatycznego. Niestety, jest on również chętnie wykorzystywany przez oszustów, którzy manipulują swoje ofiary do instalacji tego oprogramowania, aby przejąć kontrolę nad ich urządzeniem i uzyskać dostęp do aplikacji bankowej. Oszust, mając dostęp do urządzenia ofiary (w tym przypadku telefonu), może za pomocą AnyDesk obserwować wszystkie informacje pojawiające się na ekranie, w tym treść SMS-ów potwierdzających transakcje. Mając tę możliwość, oszust mógł sterować urządzeniem ofiary, co pozwoliło mu zyskać dostęp do jej konta bankowego i przelać zgromadzone tam środki na własne konto.

Należy mieć na uwadze, że odzyskanie pieniędzy utraconych w ten sposób jest niezwykle trudne. Dlatego policja jeszcze raz apeluje do obywateli o ostrożność i rozwagę przy podejmowaniu ryzykownych decyzji finansowych, a w szczególności przy instalowaniu oprogramowania, którego funkcjonowanie nie jest dla nas w pełni zrozumiałe i bezpieczne.

Dodaj komentarz