53-letni zabrzanin jadący bez świateł zatrzymany z ponad 2,5 promila alkoholu

Dziś nad ranem na drogach Świętochłowic miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Policjanci drogówki zatrzymali do kontroli 53-letniego mężczyznę z Zabrza. Okazało się, że tego dnia powinien on unikać kierowania pojazdem. Kierując swoim volkswagenem, miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Został on zauważony przez funkcjonariuszy, gdyż poruszał się po drodze bez włączonych świateł. Za takie wykroczenie grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, surowa grzywna oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Nowe przepisy stanowią także, że sąd ma prawo zadecydować o konfiskacie pojazdu.

Ciężko było go nie zauważyć – jechał bez świateł około godziny 8:00 na ulicy Chorzowskiej. Mundurowi ze świętochłowickiej drogówki zdecydowali się przeprowadzić kontrolę kierującego volkswagenem ze względu na brak włączonych świateł. Od 53-letniego zabrzanina policjanci poczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło ich przypuszczenia – mężczyzna kierował pojazdem mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Stróże prawa nie mieli innego wyjścia, niż zatrzymać mężczyźnie prawo jazdy. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem zabezpieczyli także jego samochód, sporządzając odpowiedni protokół.

Osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z konsekwencjami takiego czynu. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, zgodnie z nowymi przepisami, sąd może zadecydować o konfiskacie pojazdu.

Od 14 marca wprowadzono nowe karne sankcje za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Każda osoba, która zdecyduje się na taki nieodpowiedzialny krok, musi liczyć się z ryzykiem utraty swojego samochodu.

Policja podkreśla, że skutki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu mogą być tragiczne. Alkohol powoduje zaburzenia równowagi, osłabia refleks, prowadzi do przeceniania własnych umiejętności, upośledza koordynację wzrokowo-ruchową oraz zaburza widzenie. Każdy, kto decyduje się na prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, naraża nie tylko swoje życie, ale także życie innych uczestników ruchu drogowego. Policja apeluje do wszystkich pasażerów i znajomych, aby nie zgadzali się na jazdę z osobą pod wpływem alkoholu. Tylko aktywne reagowanie może zapobiec tragedii na drodze.