Naiwność seniora wykorzystana przez oszustów finansowych

Coraz łatwiej jest dziś inwestować dzięki dostępowi do internetu, który umożliwia handel akcjami giełdowymi czy inwestycje w kryptowaluty. Niestety, popularność tego rodzaju działalności przyciąga także oszustów, którzy za pośrednictwem fałszywych stron internetowych zarejestrowanych za granicą i stosując socjotechnikę, udają brokerów finansowych i obiecują niewiarygodnie wysokie zyski. Najnowszą ofiarą takich działań stał się mieszkaniec Zabrza.

Mamy tu do czynienia z 87-letnim zabrzaninem, który uległ pokusie inwestowania w akcje na podstawie reklamy znalezionej w internecie. Senior został zwabiony perspektywą inwestycji w akcje „Orlenu”. Po kliknięciu linku samodzielnie wypełnił formularz zgłoszeniowy, podając swoje dane. Nie musiał długo czekać – oszuści skontaktowali się z nim telefonicznie, proponując zakup akcji po atrakcyjnej cenie i gwarantując szybkie zyski. Oszuści przedstawili również propozycję lokaty oszczędnościowej o rocznym zwrocie na poziomie 20%. Choć oferta wydawać mogła się zbyt dobrą, aby była prawdziwa, 87-latek nie miał wobec niej żadnych podejrzeń.

Kilka osób utrzymywało kontakt z pokrzywdzonym seniorem, manipulując nim aż do skutku. Zamiast obiecanych zysków, mężczyzna stracił prawie 200 tysięcy złotych, które samodzielnie przelewał na konta oszustów. Jak to często bywa w tego typu przypadkach, odzyskanie utraconych funduszy jest praktycznie niemożliwe.