Działania przeciwdziałające oszustwom typu "na BLIK" na terenie Zabrza zgodnie z rekomendacjami lokalnej policji

Policja z Zabrza wyraża swoje niepokojące obawy dotyczące oszustw dokonywanych za pomocą metody „BLIK”, polegających na podszywaniu się oszustów pod znajomych na platformach społecznościowych i prośbie o szybką pożyczkę. Incydenty te nie są jednostkowe, a zgłoszenia o takiej formie oszustwa napływają do miejscowej komendy regularnie.

Technika wykorzystywana przez sprawców polega na nieuprawnionym dostępie do konta społecznościowego ofiary i symulowaniu jej tożsamości w celu manipulacji. Następnie, podszywając się pod znajomego użytkownika, oszuści wysyłają wiadomość o pilnej potrzebie wsparcia finansowego. Zapewniają przy tym o szybkim zwrocie pieniędzy, co dodatkowo utrudnia identyfikację ich zamiarów. Z reguły kwoty, o które proszą, są niewielkie. Proces transferu środków jest proponowany jako niezwykle prosty – wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej, wygenerować kod płatności mobilnej i przesłać go rzekomemu „znajomemu”. Przekazany w ten sposób kod umożliwia natychmiastowe wypłacenie gotówki z bankomatu.

Apelujemy o szczególną ostrożność i zwracamy uwagę na konieczność weryfikacji tożsamości osoby proponującej taką transakcję. W obliczu otrzymania tego rodzaju prośby, nie należy podejmować pochopnych decyzji, ani działania pod wpływem emocji. Zawsze warto sprawdzić, czy osoba docierająca do nas z takim wnioskiem rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje i czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Najbezpieczniej jest to zrobić, korzystając z innej formy kontaktu niż ta, poprzez którą dotarła do nas prośba.

Podkreślamy również, że nigdy nie powinno się udostępniać swoich danych do logowania na konta bankowe, a także przekazywać kodów płatności mobilnych osobom trzecim. Bezpieczeństwo naszych finansów powinno być dla nas priorytetem.