Po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy z Komisariatu II Policji w Zabrzu, 29-letni mężczyzna, oskarżony o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoją matką, został osadzony na okres trzech miesięcy w areszcie śledczym. Decyzję o stosownym środku zapobiegawczym podjął sąd po rozpatrzeniu zebranych dowodów w piątek. Za przestępstwo znęcania się grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Jednym z zadań Policji, obok innych instytucji takich jak jednostki pomocy społecznej, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, czy jednostki ochrony zdrowia, jest reagowanie na sygnały dotyczące przemocy w rodzinie. Realizując swoje obowiązki ustawowe, Policja podejmuje szereg inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. W ramach działań prewencyjnych funkcjonuje procedura „Niebieskiej Karty”.
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy domowej, najszybszym sposobem na powiadomienie odpowiednich służb jest skorzystanie z numeru alarmowego 112. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego niezwłocznie przekazują otrzymane zgłoszenie do dyżurnych jednostek policyjnych odpowiednich dla miejsca zdarzenia.
W przypadku braku możliwości nawiązania połączenia głosowego, pomocne może okazać się skorzystanie z aplikacji „Alarm 112”. Jest to bezpłatna aplikacja mobilna, uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, dostępna dla systemów operacyjnych Android i iOS.
Osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą także skorzystać z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, która umożliwia kontakt ze dyżurnymi jednostkami policyjnymi. Aplikacja ta umożliwia dostęp do bazy danych zawierającej informacje o obiektach policyjnych oraz dane kontaktowe dzielnicowych.
Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji dostępna jest platforma „Policja E-usługi”, która umożliwia kontakt z Policją. Dostępna jest tam także Centralna Książka Telefoniczna, która ułatwia wyszukiwanie danych kontaktowych jednostki Policji właściwej dla miejsca zamieszkania.
Policja udostępnia również Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30). Jest on obsługiwany przez funkcjonariuszy z Biura Prewencji KGP.
Każda osoba, której życie lub zdrowie jest zagrożone z powodu przemocy w rodzinie, powinna niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub skorzystać z innych wymienionych wyżej form pomocy. Jeśli jesteś świadkiem przemocy domowej, nie pozostawaj obojętny – powiadom odpowiednie służby!