Operacja "Trzeźwość" w Zabrzu: Policja zaskoczona pozytywnym wynikiem kontroli kierowców

W ostatnią środę, na obszarze Zabrza, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzali działalność pod szyfrem „Trzeźwość”. Kierowcy okazali się pozytywnym zaskoczeniem dla lokalnej policji. W czasie prowadzenia operacji, stróże prawa przeprowadzili ponad 500 testów na trzeźwość. Radością napawa nas fakt, że żaden z kontrolowanych kierowców nie był pod wpływem alkoholu.

Operacja „Trzeźwość” rozpoczęła się środę o poranku, realizowana przez zabrzańską policję drogówkową. Patrole były rozmieszczone po całym mieście i prowadziły intensywne kontrole na trzeźwość kierowców. W czasie takich operacji, kierowcy mogą oczekiwać policyjnych patroli w newralgicznych punktach miasta, jak i na bocznych ulicach, które są często wykorzystywane do unikania kontroli. Zazwyczaj policjanci wyłapują osoby, które spożyły alkohol przed wsiadaniem za kierownicę. Tym razem jednak, kierowcy poruszający się po mieście zaskoczyli policję – wszystkie z ponad 500 badanych osób były trzeźwe.

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące nietrzeźwych kierowców są jasne. Kierowcy z poziomem alkoholu we krwi wynoszącym od 0,2 do 0,5 promila popełniają wykroczenie, karane grzywną do kilku tysięcy złotych lub karą pozbawienia wolności. Dodatkowo, narażają się na utratę prawa jazdy i swojego pojazdu. Kierowcy z poziomem alkoholu przekraczającym 0,5 promila muszą liczyć się z jeszcze poważniejszymi konsekwencjami – ich czyn jest traktowany jako przestępstwo z możliwością kary do trzech lat więzienia.

Po jakim czasie od spożycia alkoholu można bezpiecznie wsiąść za kierownicę? Nie jest to łatwe do określenia. Choć wielu kierowców sądzi, że po spożyciu małej ilości alkoholu ich stężenie promili jest bardzo niskie, prawda jest taka, że alkohol znika z krwi dopiero po wielu godzinach. Tempo metabolizmu alkoholu zależy nie tylko od procentowej zawartości alkoholu w trunku, ale także od tempa picia, jedzenia podczas picia oraz od wzrostu, wagi i płci osoby pijącej.

Istnieje wiele mitów dotyczących spalania alkoholu. Jednym z nich jest przekonanie, że sen po spożyciu alkoholu przyspiesza ten proces – a prawda jest taka, że stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zależy od ilości spożytego alkoholu, masy ciała osoby pijącej i czasu jaki upłynął od spożycia alkoholu. Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny. Sen nie wpływa na przyspieszenie tego procesu.

Kolejnym mitem jest kojarzenie picia kawy po spożyciu alkoholu ze zmniejszeniem jego szkodliwego działania. W rzeczywistości picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu, choć może wywoływać subiektywne poczucie trzeźwości.

Podobnie jak wysiłek fizyczny – często postrzegany jako sposób na przyspieszenie metabolizmu alkoholu. Badania naukowe jednak zaprzeczają, aby wykonywanie ćwiczeń fizycznych mogło w jakikolwiek sposób przyspieszyć ten proces.

Dodaj komentarz