Odnowa Kąpieliska Leśnego w Zabrzu: zwycięzcy konkursu na nową koncepcję zagospodarowania terenu

Decyzja o wyniku konkursu na projekt przebudowy Kąpieliska Leśnego w Zabrzu została niedawno ogłoszona. Plan jest taki, że ten obszar rekreacyjny ma zostać całkowicie odnowiony. Zdzisław Trzepizur, prezes MOSiR-u w Zabrzu, pragnie rozpocząć procedury przetargowe już w nadchodzącym roku.

Kąpielisko Leśne w Zabrzu zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ od 90 lat jest miejscem odpoczynku i relaksu dla lokalnej społeczności. To miejsce o wielkim potencjale rekreacyjnym, które zasługuje na odnowienie i modernizację.

Możliwość przedstawienia swoich innowacyjnych koncepcji na zagospodarowanie tego terenu mieli studenci Akademii Śląskiej. Podczas konkursu zaprezentowali swoje pomysły.

Komisja konkursowa miała trudne zadanie wyboru najlepszego projektu spośród 12 propozycji. Po długich deliberacjach postanowiła wyróżnić trzy projekty autorstwa młodych architektów:

  • I miejsce – Jakub Stojecki, Michalina Gałuszka,
  • II miejsce – Jakub Pikos, Maciej Kosatka,
  • III miejsce – Judyta Maciejczyk, Klaudia Kliś.

Zabrzańscy urzędnicy chcieliby, aby ten obiekt stał się miejscem przyjaznym dla młodych ludzi. To studenci pokazali nam swoją wizję tego miejsca – mówi prezydent Zabrza. Teraz nadszedł czas na następny etap prac.

Szczegółowy plan działania obejmuje stworzenie tzw. PFU – projektu funkcjonalno-użytkowego. Pozwoli to na precyzyjne określenie wszystkich technicznych założeń niezbędnych do realizacji modernizacji. Pomoże także ustalić wstępny budżet na ten cel – wyjaśnia Zdzisław Trzepizur, prezes MOSiR Zabrze.

Ogromną przestrzenią, jaką stanowi Kąpielisko Leśne w Zabrzu (blisko 22 hektary), roztacza się w otoczeniu lasów dzielnicy Maciejów. Obiekt oferuje dwie pływalnie, rozległą plażę, ścieżki spacerowe oraz boiska do piłki plażowej. Ten kompleks rekreacyjny powstał w 1933 roku.