21-latek z Zabrza ukarany grzywną za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu

Niewątpliwie, hulajnogi elektryczne zyskały na popularności, stając się powszechnym środkiem transportu. Jednak nie brakuje też osób, które łączą przyjemność z jazdy tym pojazdem z konsumpcją alkoholu. Takim przypadkiem jest 21-letni mężczyzna ze Zabrza, który musiał zapłacić za to wysoką cenę.

Młody mężczyzna został zatrzymany przez policję na ulicy 3 Maja w Zabrzu, gdy prowadził hulajnogę elektryczną będąc pod wpływem alkoholu. W efekcie tego nierozważnego czynu, 21-latek otrzymał mandat karny w kwocie 1000 złotych.

Siły policyjne w Zabrzu apelują do mieszkańców o trzeźwość oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Policja przypomina, że kierowanie hulajnogą elektryczną po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest karane mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jeśli zawartość alkoholu we krwi kierującego przekracza 0,5 promila, grzywna może wzrosnąć do 2500 złotych.

Warto również pamiętać, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają prawo poruszać się po chodniku jedynie w sytuacji, gdy nie istnieje wyspecjalizowana ścieżka rowerowa i maksymalna prędkość na drodze przekracza 30 km/h. Przy takim manewrze, ważne jest jednak utrzymanie prędkości zbliżonej do prędkości pieszych oraz szczególne zachowanie ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszym. Należy też zauważyć, że przewożenie innych osób, zwierząt lub przedmiotów na hulajnodze jest zabronione.