Ostrzeżenie przed oszustwami inwestycyjnymi w Internecie: 70-letni zabrzanin stracił 70 tysięcy złotych

Znane serwisy internetowe, takie jak TikTok, często stają się miejscem publikacji reklam sugerujących łatwe i szybkie zarobki. Propozycje inwestycji w akcje, obligacje, waluty, rzadkie metale, nieruchomości za granicą czy kryptowaluty mogą jednak okazać się początkiem przemyślanego schematu oszustwa. Policja w Zabrzu otrzymała zgłoszenie od mieszkańca miasta, 70-letniego mężczyzny, który padł ofiarą takiej manipulacji. Wyłudzenie pieniędzy na podstawie fałszywych obietnic zysków jest poważnym wyzwaniem dla organów ścigania, gdyż odzyskanie strat jest skomplikowane. Dlatego też władze apelują o ostrożność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Metoda działania oszustów na ogół polega na podsuwaniu potencjalnej ofierze atrakcyjnej perspektywy zarobków poprzez inwestycje w różne produkty finansowe. W przypadku wspomnianego zabrzanina, opracowany scenariusz był następujący – mężczyzna natknął się na reklamę na platformie TikTok, która nakłaniała do inwestowania. Szumne obietnice i manipulacja sprawiły, że 70-latek uwierzył w możliwość szybkiego wzbogacenia się.

Po wypełnieniu formularza, z pokrzywdzonym skontaktował się tzw. doradca finansowy, który stopniowo wprowadzał go w świat inwestycji. Z czasem, różne osoby kontaktowały się z zabrzaninem, prowadząc go przez kolejne etapy rzekomego procesu inwestycyjnego. Oszuści byli na tyle przebiegli, że przekonali mężczyznę do zaciągnięcia kredytów. W efekcie, w ciągu kilku tygodni udało im się wyłudzić od niego 70 tysięcy złotych.

W związku z powyższym, policja ponownie apeluje o ostrożność i roztropność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, szczególnie jeśli dotyczą one niesprawdzonych źródeł zarobku.