Schronisko dla zwierząt w Zabrzu zaprezentowane delegacji z Warszawy

Przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy oraz schroniska „Na Paluchu” odbyli wizytę w Zabrzu w miniony piątek, by swoimi oczami zobaczyć jak prezentuje się nowoczesne schronisko dla bezdomnych kotów i psów. Obiekt został otwarty dla zwierząt w czerwcu tego roku. Inicjatywa finansowana była przez miasto Zabrze, które uzyskało na ten cel środki zewnętrzne. Według warszawskich gości, inwestycja jest wzorowym przykładem dobrze przeprowadzonego projektu.

Przypomnijmy, że wartość całkowita budowy oraz wyposażenia schroniska wyniosła ponad 19 milionów złotych. Miasto Zabrze pozyskało na ten cel około 90% tej sumy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Schronisko zawiera wiele ekologicznych rozwiązań, takich jak: ujęcie wód deszczowych z dachów do mycia terenu oraz wybiegów dla psów, kolektory słoneczne wspomagające podgrzewanie ciepłej wody, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czy nowoczesne kotły niskotemperaturowe 5. generacji. Ponadto, obiekt służy nie tylko zwierzętom, ale również pełni funkcje edukacyjno-szkoleniowe. Organizowane są tu zajęcia dla dzieci, seniorów, oraz osób z niepełnosprawnościami.

Nowo wybudowany obiekt schroniska znajduje się na działce o powierzchni 23.049 m2 przy ul. Bytomskiej w Zabrzu. Zajmuje on powierzchnię 2.516,62 m2, a biologicznie czynna część tej działki obejmuje 76.6% jej powierzchni. W ramach budowy powstało pięć budynków, w tym budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 oraz 44 podwójne boksy dla psów z pomieszczeniami pomocniczymi.

W ramach inwestycji wybudowano również drogi komunikacyjne z kostki betonowej, zagospodarowano patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami oraz wybudowano ogrodzenie schroniska. Teren został dodatkowo upiększony nasadzeniami drzew i krzewów.