Zabrze walczy ze smogiem: dron monitorujący emisję szkodliwych substancji

Zabrze, dzięki wsparciu finansowemu z programu „Inicjatywa Antysmogowa” prowadzonym przez Marszałka Województwa Śląskiego, stało się posiadaczem swojego pierwszego drona. Urządzenie, przeznaczone do monitorowania i analizy składu dymu emitowanego przez zabrzańskie nieruchomości, zostało oficjalnie przekazane Straży Miejskiej przez prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik 12 grudnia. Dron, wyposażony w kamerę i specjalną sondę, służyć będzie do alarmowania o emisji trujących związków i pyłów zawieszonych. Koszt zakupu i szkolenia dwóch strażników wyniósł 190 tys. złotych.

Jak przypomina Arkadiusz Półtorak, wicekomendant Straży Miejskiej w Zabrzu, po nowym roku rozpoczną się działania kontrolne mające na celu egzekwowanie przestrzegania przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Za złamanie tych przepisów grozi mandat do 500 złotych.

Środki na drona miasto pozyskało już w maju. Wówczas to wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski odebrał symboliczny czek Marszałka Województwa Śląskiego na kwotę 200 tys. złotych. Prezydent Mańka-Szulik poinformowała o tym na swoich profilach społecznościowych, podkreślając zaangażowanie miasta w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Radna Urszula Potyka, przewodnicząca komisji ekologii Rady Miasta, docenia posiadanie drona. Wskazuje, że jego obecność ma nie tylko prewencyjny charakter, ale również wpływa na świadomość mieszkańców. Wiedząc, że mogą być monitorowani, są bardziej ostrożni i zastanawiają się dwa razy, zanim wrzucą do pieca odpady.

Wicekomendant Półtorak ostrzega jednak, że dron sam z siebie nie wystawi mandatów. Pomiar wykonany przez drona stanowi jedynie wstępne potwierdzenie zgłoszenia i musi zostać uzupełniony o kontrolę terenową wykonywaną przez patrol straży miejskiej. Kontrola ta obejmuje sprawdzenie źródła ogrzewania, dokumentacji urządzenia, jak również jakości używanego paliwa.

W mijającym roku straż miejska przeprowadziła 329 kontroli interwencyjnych związanych z podejrzeniem ogrzewania niewłaściwym paliwem. W wyniku tych kontroli wystawiono 44 mandaty na łączną sumę 4,4 tys. złotych oraz udzielono 37 pouczeń.