Czy wiesz, co ci grozi za prowadzenie pod wpływem alkoholu? Kampania "Trzeźwość" w Zabrzu uświadamia kierowców

W ostatni wtorek, policjanci z zabrzańskiej komendy rozpoczęli akcję pod nazwą „Trzeźwość”. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na problem prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. W ramach operacji, policja skierowała na ulice miasta dodatkowe patrole, które przeprowadziły szczegółowe kontrole trzeźwości u kierujących. Z przyjemnością informujemy, że spośród ponad 1800 sprawdzonych kierowców, wszyscy byli trzeźwi.

Obecnie obowiązujące prawo jest bardzo restrykcyjne dla osób, które decydują się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. Kierujący z poziomem alkoholu we krwi w granicach 0,2-0,5 promila popełniają wykroczenie i grozi im grzywna rzędu kilku tysięcy złotych lub nawet kara pozbawienia wolności. Ponadto, nietrzeźwi kierowcy ryzykują utratę prawa jazdy. Jeżeli dojdzie do wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierującego, koszty pokrycia odszkodowania spoczywają na nim samym.

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy kierowca ma w organizmie więcej niż 0,5 promila alkoholu. W takim przypadku jego działanie jest traktowane jako przestępstwo i grozi mu nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Warto dodać, że sąd ma prawo nałożyć na takie osoby karę zakazu prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty co najmniej 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Zadajemy sobie często pytanie – ile czasu musi minąć, żeby po spożyciu alkoholu móc bezpiecznie kierować pojazdem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Czas eliminacji alkoholu z organizmu jest różny dla każdej osoby i zależy od wielu czynników. Choć niektórzy kierowcy mogą uważać, że po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu ich stan trzeźwości jest prawidłowy, to jednak w rzeczywistości alkohol jest usuwany z krwi dopiero po długim czasie. Tempo metabolizowania alkoholu zależy od wielu czynników, takich jak procent zawartości alkoholu w danym napoju, tempo picia, jedzenie spożywane podczas picia, a także od indywidualnych cech osoby pijącej, takich jak wzrost, masa ciała czy płeć.

Rozprzestrzeniają się różne mity na temat możliwości przyspieszenia eliminacji alkoholu z organizmu. Jeden z nich mówi, że sen po spożyciu alkoholu pomaga w szybszym wytrzeźwieniu. Faktycznie jednak, tempo metabolizacji alkoholu przez wątrobę wynosi około 8-10 g na godzinę u kobiet i 10-12 g na godzinę u mężczyzn. Proces ten nie przyspiesza podczas snu. Kolejnym mitem jest przekonanie, że picie kawy po spożyciu alkoholu pomaga w wytrzeźwieniu. W rzeczywistości jednak, kawa nie wpływa na obniżenie stężenia alkoholu we krwi i może tylko stwarzać złudzenie trzeźwości. Podobnie działanie mają ćwiczenia fizyczne, które pomimo powszechnego przekonania nie przyspieszają spalania alkoholu.