Granat z okresu II Wojny Światowej odkryty podczas remontu kamienicy w Zabrzu

Zaskakujące znalezisko pojawiło się podczas trwającej renowacji starej kamienicy usytuowanej przy Karola Miarki 5, w mieście Zabrze. W trakcie prac budowlanych, za jedną z drewnianych ścian budynku, znaleziono granat zaczepny datowany na czas II Wojny Światowej. Policja natychmiast zabezpieczyła tę strefę, aż do momentu przyjazdu specjalistów – saperów.

Ze względu na potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa mieszkańców sąsiednich nieruchomości, niebezpieczny artefakt zdecydowano się przetransportować w miejsce, gdzie jego detonacja nie stanowiła zagrożenia.

Policjant specjalizujący się w rozpoznawaniu obiektów minersko-pirotechnicznych został wezwany na miejsce, gdzie oficjalnie potwierdził identyfikację przedmiotu jako granatu z okresu wojennego. Wojskowi saperzy z Gliwic przetransportowali niewybuch do bezpiecznego obszaru, po czym przeprowadzili kontrolowaną eksplozję.

Służby porządkowe apelują do społeczeństwa o zachowanie ostrożności w sytuacji odkrycia nieznanego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym. Nie wolno dotykać go, rzucać w niego kamieniami, przenosić lub podpalać. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednimi służbami używając numeru alarmowego 112 oraz podać szczegółowy opis i lokalizację znaleziska.