Vigilancja to podstawa: Policja ostrzega przed oszustwami na BLIK

Wśród wielu technik stosowanych przez przestępców, aby wyłudzić od nas pieniądze, policjanci z Zabrza zwracają uwagę na coraz popularniejszą metodę korzystającą z aplikacji BLIK. Złodzieje twierdzą, że są naszymi znajomymi na portalach społecznościowych, a następnie proszą o pozyskanie nagłych środków finansowych. W wyniku tego procederu kolejny obywatel zgłosił utratę pieniędzy ze swojego konta bankowego poprzez udostępnienie kodu płatności mobilnej. Funkcjonariusze apelują do społeczeństwa o nieudostępnianie informacji bankowych nikomu.

W poniedziałek, policja w Zabrzu została poinformowana o oszustwie dokonanym za pomocą znanej platformy mediów społecznościowych. Śledczy ustalili, że hakerzy włamali się na konto jednej z osób i wysłali wiadomości do jej znajomych z prośbą o pomoc finansową w formie płatności BLIK. Na te wiadomości odpowiedział 54-letni mężczyzna, który stracił prawie 1000 złotych po przesłaniu swojego kodu BLIK. Ofiara oszustwa natychmiast zgłosiła incydent policji, która rozpoczęła dochodzenie w celu zidentyfikowania sprawcy.

Metoda oszustwa za pośrednictwem BLIK rośnie na popularności. Złodzieje włamują się na konta w mediach społecznościowych i udają naszych znajomych. Następnie wysyłają wiadomości z prośbą o pilną pomoc finansową, obiecując szybki zwrot. Zazwyczaj nie proszą o dużą sumę pieniędzy i sugerują łatwą metodę przekazania wymaganej kwoty – poprzez generowanie kodu płatności mobilnej w aplikacji bankowej i przesłanie go oszustowi podszywającemu się pod „znajomego”. Kod ten umożliwia złodziejowi natychmiastowe wyjęcie pieniędzy z bankomatu.

Podkreślamy konieczność ostrożności przed takimi oszustwami. Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie podejmuj pochopnych decyzji pod wpływem emocji. Zawsze upewnij się, że osoba, która do Ciebie napisala, rzeczywiście potrzebuje Twojej pomocy. Najlepszym sposobem jest bezpośredni kontakt telefoniczny z tą osobą. Pamiętaj, aby nigdy nie udostępniać swoich danych logowania ani kodów płatności mobilnej osobom trzecim.

Dodaj komentarz