Zabrze: Mężczyzna udostępnił alkohol niepełnoletniemu. Policja zareagowała

Podczas patrolu miejskiego, funkcjonariusze z drugiego Komisariatu Policji w Zabrzu, natknęli się na dwóch mężczyzn spożywających alkohol w miejscu, gdzie jest to prawnie zabronione. Przy bliższym przyjrzeniu się sprawie, okazało się, że jeden z panów jest niepełnoletni – ma zaledwie 17 lat. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem polskim, zakazane jest sprzedawanie i podawanie alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Również zachęcanie nieletnich do spożycia alkoholu jest traktowane jako przestępstwo.

W Polsce obowiązują jasne regulacje prawne co do sprzedaży oraz podawania alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Informacje te są powszechnie znane i respektowane przez sprzedawców alkoholowych napojów. Mimo to, pewien 21-letni mężczyzna postanowił nabyć alkohol dla siebie oraz swojego 17-letniego towarzysza. Został on zauważony przez patrolujących policjantów z drugiego Komisariatu Policji w Zabrzu, w momencie kiedy razem spożywali alkohol na ulicy Karola Miarki pod numerem 25. Funkcjonariusze bez zwłoki interweniowali – niepełnoletni mężczyzna został przekazany pod opiekę rodziców, natomiast starszy z nich musiał stawić czoła konsekwencjom prawnych.

Policjanci pragną przypomnieć, że spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie jest uznawane za demoralizujące, a decyzje w tym zakresie podejmuje sąd rodzinny. W myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, kara grzywny grozi temu, kto sprzedaje alkohol osobom poniżej 18 roku życia. Dodatkowo, zgodnie z artykułem 208 kodeksu karnego, osoba która dostarcza napój alkoholowy małoletniemu, ułatwia mu jego spożycie lub go do tego zachęca, może zostać ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawieniem wolności do dwóch lat.