Podsumowanie drugiej edycji Botanicznej Sceny Premier w Zabrzu

Druga edycja Botanicznej Sceny Premier, zorganizowana w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, za nami. Wszyscy uczestnicy mieli okazję podziwiać różnorodność oferty, począwszy od warsztatów rozwojowych o nazwie „Mapa marzeń”, poprzez prelekcje na temat patogenów roślinnych i technik pielęgnacji roślin, aż po fascynujące informacje na temat pracy twórcy bonsai, historii miniaturyzowania drzew oraz dobrych praktyk tworzenia bonsai. Kolejną atrakcją był drugi Kwiatowy Pokaz Mody pod hasłem „Kwiatami pomaluj mój świat”.

Pierwszy punkt programu, który rozpoczął się dokładnie o 10.00, to warsztaty rozwojowe „Mapa marzeń”. O południu natomiast Anna Ośmiałowska wygłosiła wykład na temat roli kwiatów w literaturze, słowach i emocjach. Następnie, po krótkiej przerwie, dr Teresa Nowak wraz ze studentami Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach omówili znaczenie roślin dla ludzi i pszczół.

Goście spotkania mogli również uczestniczyć w slow talku z Moniką Sobańską, szefową Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach. Głównym tematem rozmowy były patogeny roślinne. Kolejnym punktem programu była prezentacja na temat uprawy roślin w stylu bonsai, który jest coraz bardziej popularny. Prelekcję o historii tej techniki prowadził Bolesław Wujczyk, członek Polskiej Asocjacji Bonsai.

W trakcie wydarzenia odbyły się również warsztaty związane z tworzeniem ekologicznych dekoracji salonowych prowadzone przez Joannę Pyrskalę z Soyafleur Handmade. Na scenie pojawił się również zespół rockowy Meinusch Project, dodając muzycznego charakteru imprezie.

Finalem drugiej edycji Botanicznej Sceny Premier był Kwiatowy Pokaz Mody. Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu zaprezentowali kreacje inspirowane florą.