Weekendowa akcja zabrzańskiej drogówki: 4 nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

W miniony weekend policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zabrzu wykazali się dużą czujnością, skutkującą zatrzymaniem czterech osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Z czwórki zatrzymanych jedna osoba była za kierownicą samochodu, natomiast pozostałe trzy były rowerzystami.

Policjanci z Zabrza prowadzą wszechstronne działania zmierzające do wyeliminowania z ruchu drogowego wszystkich kierujących pod wpływem alkoholu. Przez cały weekend przeprowadzali intensywne kontrole stanu trzeźwości uczestników ruchu, które doprowadziły do zatrzymania wspomnianej wyżej czwórki.

Mimo licznych przestróg ze strony służb porządkowych i smutnej statystyki wypadków drogowych, w których sprawcami są pijani kierowcy, nie brakuje niesubordynowanych jednostek decydujących się na jazdę po spożyciu alkoholu. Należy pamiętać, że każdy gram alkoholu obniża naszą koncentrację, spowalnia reakcje oraz prowadzi do błędnej oceny prędkości i odległości. Taka osoba na drodze stanowi realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu.

Przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu są jednoznaczne – kierujący z poziomem alkoholu we krwi między 0,2 a 0,5 promila stają w obliczu grzywny sięgającej kilku tysięcy złotych lub nawet kary pozbawienia wolności. Dodatkowo, narażają się na utratę prawa jazdy, a w przypadku spowodowania kolizji – samodzielne pokrycie kosztów odszkodowania.

Jeszcze surowiej prawo traktuje kierowców, którzy przekroczyli 0,5 promila alkoholu we krwi. Odpowiedzą za przestępstwo, którego konsekwencją może być do trzech lat pozbawienia wolności. Sądy mogą też orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz nakazać zapłatę minimum 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy dla osób pokrzywdzonych.

Osoba nietrzeźwa prowadząca inny pojazd niż mechaniczny w miejscach publicznych, w strefie zamieszkania lub ruchu, musi liczyć się z karą aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 2500 złotych. W przypadku rowerzystów, którzy spożyli alkohol, przewidziana jest kara aresztu albo grzywna w wysokości nie mniej niż 1000 złotych. Wszystko to reguluje Kodeks wykroczeń w artykule 87 § 1a i 87 § 2.

Nie wolno zapominać, że rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Brak ochrony przy zderzeniu z samochodem, a spożycie alkoholu dodatkowo obniża poziom uwagi i refleksu, prowadząc do problemów z utrzymaniem równowagi. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych użytkowników dróg.

Wszyscy uczestnicy ruchu powinni reagować na sytuację, gdy widzą nietrzeźwą osobę wsiadającą za kierownicę. Policję warto również informować o nietrzeźwych pieszych czy rowerzystach poruszających się po jezdni. Dzięki temu można zapobiec wielu potencjalnym tragediom.