Zabrze będzie gospodarzem Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Nowoczesne Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej ma powstać na terenie Zabrza. Jego budowę oraz stworzenie łącznika między budynkami podejmie się firma Warbud. W siedemdziesięciu piętrach obiektu, który będzie miał łącznie około 7,4 tys. metrów kwadratowych, znajdzie się szereg niezbędnych pomieszczeń. Budynek stanie jako część Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko, będącego częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W podziemiach zaplanowano miejsca techniczne i szatnie, natomiast na parterze pojawi się sterylizatornia, przestrzeń do nauki oraz rejestracja. Na pierwszym piętrze znajdą się laboratoria – bakteriologiczne, genetyczne oraz analityczne, a pozostałe kondygnacje zostaną przeznaczone na oddziały łóżkowe dla dzieci.

Projekt realizowany jest przez Warbud we współpracy z MeritumGB w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie inwestycji przewiduje się na grudzień 2025 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na dofinansowanie projektu kwotą 100 mln złotych. Dla prof. Tomasza Szczepańskiego, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest inwestycją priorytetową. Ma ona na celu poprawę stanu zdrowia młodych pacjentów dzięki wykorzystaniu najnowszych metod i technik leczenia nowotworów.

Unikalne centrum medyczne będzie służyło dzieciom chorym na nowotwory i schorzenia hematologiczne z województwa śląskiego oraz ościennych. Pozwoli ono na leczenie na najwyższym, światowym poziomie, a także stworzy godne warunki dla rodziców towarzyszących swoim dzieciom podczas pobytu w szpitalu. Inwestycja we wsparcie profilaktyki, wczesnego wykrywania oraz diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci przyczyni się do rozwoju opieki zdrowotnej w onkologii oraz poprawy jakości życia małych pacjentów i ich rodzin.

Ponad pół wieku temu, właśnie w Zabrzu powstał pierwszy na Śląsku Oddział Hematologii Dziecięcej. Po 15 latach od tego wydarzenia utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 roku powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii. Dzisiaj Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, działa przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Oddział ten dysponuje łącznie 25 łóżkami. W skład personelu wchodzi 9 lekarzy, z czego 2 są specjalistami Poradni Hematologicznej, oraz 21 pielęgniarek. Każdego miesiąca hospitalizowanych jest około 90 pacjentów.