Wyjątkowe wyróżnienie zabrzańskiej biblioteki

Zabrze może poszczycić się tym, że posiada bibliotekę, która została wyróżniona niezwykle prestiżową nagrodą. Mowa tu o medalu Bibliotheca Magna Perennisque, który przyznany został Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przyznawane jest ono każdego roku już od 1995 roku. Do grona miast posiadających biblioteki wyróżnione tym wyjątkowym odznaczeniem dołączyło Zabrze.

Wyróżnianie dla zabrzańskiej biblioteki

Wyróżnienie medalem Bibliotheca Magna Perennisque w świecie instytucji bibliotekarskich należy w Polsce do jednego z najbardziej prestiżowych, jakie można otrzymać. Jest to cenna nagroda, tym bardziej że jej otrzymanie musi się wiązać z wybitnymi dokonaniami danej biblioteki. Nie inaczej jest w przypadku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Niezwykłe wyróżnienie przyznawane jest za wybitne dokonania bądź też całokształt działalności, jakie podejmuje dana biblioteka, aby przyczynić się do rozwoju krajowego bibliotekarstwa. Niezwykle istotnym aspektem przyznawania medalu jest promowanie czytelnictwa w społeczeństwie.

Działania biblioteki w Zabrzu

Jeśli prześledzi się działania zabrzańskiej biblioteki, zauważyć można, że widnieje tutaj wiele aktywności, które mają na celu jak najskuteczniejsze rozpowszechnianie wartości literackich. Co więcej, to właśnie ta biblioteka znacząco wykazała się działaniami na rzecz krzewienia wśród Polaków jeszcze większego zamiłowania do książek i literatury. Biblioteka ta zorganizowała różne przedsięwzięcia, a wśród nich można wymienić: „Vive la France”, „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami” oraz „Książka na piątkę, znakomity początek rozdanie IV”. Wszystkie wymienione inicjatywy przeprowadzono w 2020 roku.

Ukoronowanie 75-lecia

Wyjątkowa nagroda została przyznana za działalność biblioteki, co zbiegło się z ubiegłorocznym 75-leciem działalności tej instytucji. Wszyscy zainteresowani rozwojem czytelnictwa w Zabrzu mogą sięgnąć po jubileuszową publikację „Obecność słowa w Zabrzu”, która została przygotowana pod redakcją Tomasza Iwasiowa. Ta wyjątkowa publikacja pokazuje nie tylko historię zabrzańskiej książnicy, ale i kultury literackiej miasta. Co więcej, prześledzić w niej można ten rozwój już do czasów międzywojennych.

Jeden komentarz w temacie “Wyjątkowe wyróżnienie zabrzańskiej biblioteki

Dodaj komentarz