Opublikowano ranking najbogatszych samorządów w Polsce. Jak Zabrze wypadło na tle kraju?

Ostatni okres na pewno nie był zbyt kolorowy pod względem finansów dla obywateli, jak i samorządów. Na podstawie danych Ministerstwa Finansów, redaktorzy magazynu Forbes opublikowali ciekawy raport, a w zasadzie „Ranking najbogatszych samorządów w Polsce”. Jak Zabrze wypadło na tle całej Polski?

„Ranking najbogatszych samorządów w Polsce” magazynu Forbes

Redaktorzy magazynu Forbes opracowali ranking gim i powiatów dotyczący 2020 roku. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brane były m.in. budżet samorządów oraz dochód na mieszkańca.

Wszystkim gminom w Polsce w 2020 roku udało się uzyskać dochód o wartości 249,4 mld zł. Największy dochód odnotowała oczywiście Warszawa. Była to kwota o wartości 18,6 mld zł. Jednak to nie Warszawa okazała się najbogatsza po przeliczeniu dochodów na jednego mieszkańca.

Otóż najlepiej w takim zestawieniu wypadło Świnoujście. To właśnie tam odnotowało największy dochód na jednego mieszkańca. Mowa tutaj o kwocie ponad 14 744 zł. Takie dochody na jednego mieszkańca są efektem wzrostu ogólnych dochodów Świnoujścia aż o 87,6% w porównaniu do roku poprzedniego. Skąd tak duży wzrost dochodów? Miasto starało się uzyskać dotacje celowe z unijnych funduszy i udało się je uzyskać. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Sopot z kwotą 10 595 zł na osobę, a na trzecim Warszawa z kwotą równą 10 364 zł na osobę. Oprócz tego w pierwszej dziesiątce znalazły się takie miasta jak: Opole, Płock, Krosno, Gliwice, Konin, Gdańsk oraz Rzeszów.

Jak wypadło Zabrze na tle innych miast Polski?

W rankingu przygotowanym przez magazyn Forbes nie mogło zabraknąć Zabrza. Niestety, ale Zabrze nie uplasowało się zbyt wysoko. Zajmuje ono 64. miejsce w rankingu, w którym znalazło się 6 miast. Dochód na jednego mieszkańca w Zabrzu określono na kwotę 6 271 zł.