Browary Górnośląskie w Zabrzu

Do Zabrza można przyjechać w wielu celach. Mecz piłkarski, wydarzenie sportowe, zwiedzanie kopalni, czy też w końcu zwiedzanie licznej ilości Browarów Górnośląskich. Wśród licznych atrakcji Zabrza nie brak i takiej perełki, jak Browary Górnośląskie. Zaznaczmy, że browary te należą do znacznie większej grupy piwowarskiej o nazwie Van Pur.

Kilka informacji o zabrzańskich browarach

Historia browaru w Zabrzu rozpoczyna się w połowie XIX wieku. Założycielem tego ciekawego zakłady był Loebal Haendler. W rękach jego rodziny browary pozostawały aż do zakończenia I wojny światowej, po której to stały się własnością berlińskiej firmy Ostwerke. Wtedy też nastały nieco trudniejsze czasy dla browaru.

Okres II wojny światowej to dla browaru w Zabrzu czas ciężkiej próby. W czasie działań wojennych zabudowania zostały w znacznym stopniu zniszczone, a odbudowano je dopiero pod koniec lat 50-tych XX. wieku. W 1963 roku browar na nowo rozpoczął swą działalność, tym razem już jako zakład polski. Wszedł on w skład powołanych w tym czasie Zabrzańskich Zakładów Piwowarsko – Słodowniczych. Od 1996 roku zakład funkcjonuje jako Browary Górnośląskie S. A w Zabrzu. Od 2005 roku jego właścicielem jest spółka Van Pur, dzięki czemu zakład może nadal funkcjonować.

Zwiedzanie Browarów Górnośląskich

Ci, którzy chcą swą wizytę na terenie Zabrza wzbogacić o zwiedzanie Browarów Górnośląskich, koniecznie powinni skorzystać z tutejszej oferty turystycznej. Możliwość zwiedzenia tych zakładów to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników złotego trunku, ale i dla miłośników śląskiego przemysłu oraz jego historii.

Dodaj komentarz