Błędy właścicieli, które skutkują problemem ze stawami u psów

Problemy ze stawami występują nie tylko u psich seniorów – coraz młodsze zwierzęta zapadają na choroby, takie jak dysplazja stawów łokciowych czy dysplazja stawu biodrowego. Ponadto, nierzadko pojawiają się kłopoty z kolanem – może być to między innymi zerwanie więzadła krzyżowego bądź zwichnięcie rzepki. Niektórym właścicielom psów może się wydawać, że nie mogą zrobić nic, aby zapobiec tym problemom. Warto jednak zdawać sobie sprawę z pewnych błędów, które skutkują problemami ze stawami u psów.

Objawy problemów ze stawami u psów

Nikt nie zna Twojego psa lepiej niż Ty. Musisz jednak pamiętać, że nasi psi przyjaciele często w doskonały sposób ukrywają przed nami pewne rzeczy – nawet jeśli codziennie blisko z nimi przebywamy. Zwierzęta nierzadko maskują ból stawów i towarzyszący temu dyskomfort. Sprawia to, że właściciele psów powinni być wyczuleni na pewne sygnały.

Jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek z niżej wymienionych objawów problemów ze stawami, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych badań i podjęcie odpowiednich czynności. Leczenie stanu zapalnego stawu może polegać na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, jak i systematycznej suplementacji chrząstki stawowej przy pomocy odpowiednich preparatów. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, aby poprawić komfort życia naszego psiego przyjaciela, właściwym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie zabiegu – koniecznie sprawdź więcej informacji na temat operacji w przypadku zerwanego więzadła krzyżowego.

Objawy związane z poruszaniem się

Gdy nasi psi seniorzy zaczynają się wolniej poruszać, często uznajemy to za znak, że „po prostu się starzeją”. Nie popełniaj tego błędu – może stanowić to sygnał, że Twój pies odczuwa dyskomfort bądź ból podczas chodzenia. Dość subtelną oznaką problemów ze stawami, która pojawia się we wczesnych stadiach problemów zdrowotnych, jest powolne wstawanie oraz siadanie. Niekiedy będziemy mogli również zauważyć kołysanie zadem podczas chodu czy bieganie „jak królik”. Twój niepokój powinno wzbudzić też drżenie bądź trzęsienie się psa – zwłaszcza w spoczynku, co może wskazywać na przewlekły ból. 

Jeśli nasz pies zmaga się z problemami ze stawami, niektóre czynności, które niegdyś nie sprawiały mu problemu, mogą stać się ogromnym wyzwaniem. Właśnie dlatego zwierzę może unikać wchodzenia po schodach czy wskakiwania na kanapę. Spacery również przestaną sprawiać psu taką przyjemność jak dotychczas – pokonanie zwykłego dystansu stanie się problemem. 

Objawy związane z postawą psa

Objawy związane z postawą psa nie są trudne do zauważenia – konieczne jest jednak posiadanie wiedzy na temat tego, czemu należy się przyjrzeć. Jeśli problem ze stawami dotyczy tylnych nóg, pupil podczas stania będzie trzymał je blisko siebie – zwierzęta robią to, aby zdjąć ciężar z tylnych nóg i przenieść go na przód. Pies może również rozsuwać łokcie u przednich nóg na boki.

Objawy w zachowaniu

Oprócz tego, jeśli Twój pies śpi więcej niż zwykle oraz niechętnie wstaje z łóżka, warto abyś się temu przyjrzał. Może to stanowić niepokojący sygnał, chociaż często pozostaje on ignorowany przez właścicieli psów – jest to duży błąd.

Przewlekły ból może przyczyniać się do pojawiania się emocjonalnych zmian u psa. Jeśli nasz pies był dotąd przyjazny i otwarty, a obecnie jest osowiały bądź wręcz nerwowy, stanowi to dla nas sygnał, że coś jest nie tak. Pamiętaj, że każda zauważalna oraz trwała zmiana zachowania u zwierzęcia może być powodem do niepokoju!

Jakie błędy właścicieli skutkują problemami ze stawami u psów?

Na niektóre problemy ze stawami u psów właściciele nie mają dużego wpływu – przykładem mogą być niektóre urazy bądź wrodzone choroby. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne błędy, które odbijają się negatywnie na zdrowiu naszych psich przyjaciół. Podstawowym grzechem właścicieli jest nieprawidłowe żywienie zwierząt – przekarmianie ich, dawanie resztek ze stołu, jak i niewłaściwa suplementacja. Nierzadko skutkuje to poważnymi niedoborami oraz nadwagą u psa, co z kolei przyczynia się do pojawiania się problemów ze stawami. Kolejnym błędem jest zapewnienie zbyt małej dawki ruchu bądź wręcz przeciwnie – zbyt intensywne ćwiczenia. Ważne jest, aby zachować umiar.

Jeśli chodzi o genetycznie uwarunkowane zapalenie stawów lub zwyrodnienie stawów u psa, nie można im zapobiec – można natomiast zwrócić uwagę na pewne rzeczy w dniu codziennym, co sprawi, że problemy pojawią się znacznie później oraz przyjmą lżejszą formę. Przede wszystkim warto regularnie robić psu badania krwi oraz prześwietlenia stawów. Ponadto, konieczne jest zadbanie o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, jak i o zdrową dietę. W przypadku młodych psów oraz szczeniąt należy natomiast unikać wchodzenia po schodach.