Wieża ciśnień o 100-letniej historii w Zabrzu została odrestaurowana

W ostatnim czasie została zrewitalizowana wieża ciśnień w Zabrzu, która może poszczycić się 100-letnią historią. Została ona zbudowana w XIX wieku, ponieważ potrzebna była do tego, aby w studniach znajdowała się woda dla ludzi. A do tego potrzebne było jednolite ciśnienie wody, aby woda w studniach była zapewniona. A to właśnie gwarantowała owa wieża ciśnień.

Rewitalizacja wieży ciśnień w Zabrzu

Zrewitalizowana wieża ciśnień w Zabrzu w poprzednim wieku pełniła bardzo ważną rolę. Zapewniała, aby woda w studniach była dostępna do ludzi. Żeby to było możliwe, potrzebne było jednolite ciśnienie wody. Niegdyś w wieży ciśnień znajdowały się zbiorniki wody, które były tam przetrzymywane. Obecnie jednak po rewitalizacji wieży ciśnień, wygląda one zupełnie inaczej.

Jeszcze przed rewitalizacją, wygląd i stan wieży ciśnień naprawdę nie napawał optymizmem. Wiele osób mówiło, że to był ostatni moment, aby ją zrewitalizować, ponieważ w przeciwnym przypadku mogłaby ona zacząć stwarzać zagrożenie zdrowia i życia ludzi. Teraz jednak, gdy została odrestaurowana, to prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Wiele osób ocenia efekt modernizacji wieży ciśnień w Zabrzu bardzo pozytywnie. Warto dodać, że w tym roku nowe oblicze uzyskała także wieża ciśnień w Chełmnie – więcej na portalu regionalnym Chełmna https://echelmno.pl/.

W weekend odbędzie się wystawa „Carboneum” w wieży ciśnień w Zabrzu

Już w najbliższy weekend w odrestaurowanej wieży ciśnień w Zabrzu zostanie zorganizowana specjalna wystawa o nazwie „Carboneum”. Podczas wystawy będzie można całkiem sporo dowiedzieć się przede wszystkim o pierwiastku węgla, bez którego jak dobrze wiemy, istnieje ziemi byłoby wątpliwe. Główna część ekspozycji będzie znajdować się w danym zbiorniku na wodę, a wszystko zostało podzielone na fragmenty posegregowane tematycznie.

Dodaj komentarz