Dwaj 14-latkowie wprowadzali pasażerów w błąd poprzez grę z pociągami

W Katowicach dwóch młodych chłopców, mających po 14 lat, zostało zatrzymanych przez Straż Ochrony Kolei. Złoczyńcy byli odpowiedzialni za manipulację danymi w elektronicznym systemie informacji pasażerskiej, znajdującym się na pokładzie pociągu kursującego z Helu do Przemyśla Głównego. Jak się później okazało, od trzech miesięcy zabawiali się poprzez zmienianie relacji pociągów, co mogło dezorientować podróżnych.

Niedzielny wieczór (13 sierpnia) przyniósł interwencję funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Około godziny 18:30, podczas patrolowania katowickiego dworca, zauważyli dwójkę nastolatków. Chłopcy, wykorzystując kwadratowy klucz, próbowali dostać się do szafki z elektronicznym systemem informacji pasażerskiej w pociągu jadącym na trasie Hel – Przemyśl Główny.

Informacje Straży Ochrony Kolei ujawniają, że chłopcy od około trzech miesięcy manipulowali danymi w systemach kolejowych dla czystej rozrywki. W trakcie interwencji udało się odzyskać 116 skradzionych tablic relacyjnych z różnych pociągów dalekobieżnych, które znalazły się w posiadaniu 14-latków.

Dariusz Duda, inspektor z zespołu prasowego Straży Ochrony Kolei, zdementował obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Mimo to podkreślił, że działania chłopców mogły powodować zamieszanie wśród pasażerów, którym sugerowano błędne stacje docelowe.

Po zatrzymaniu nastolatkowie zostali przekazani policji, która została wezwana na miejsce. Według podkomisarza Łukasza Kloca z katowickiej policji, postępek chłopców traktowany jest jako wykroczenie. Choć straty wynikające ze skradzionych tablic nie przekraczają 500 złotych, śledztwo będzie kontynuowane, by zbadać ewentualne straty pasażerów wynikające z manipulacji danych.

Komisarz Kloc dodaje jeszcze, że przesłuchania 14-latków odbędą się przy obecności ich opiekunów prawnych. Zebrany przez mundurowych dowodowy materiał zostanie następnie przekazany do sądu rodzinnego.