Zagadka śniętych ryb w Odrze

Na rzece Odrze, na wysokości miejscowości Chałupki na terenie województwa śląskiego, służby patrolujące zauważyły śnięte ryby. Informacje podane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska sugerują, że mogły one dotrzeć tam z Czech. Warto zaznaczyć, że podobne przypadki miały miejsce na przełomie lipca tego roku.

29 sierpnia 2023 roku, wieczorem, Wojewoda Śląski Sławomir Kłosowski za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o zaobserwowanej sytuacji. Jego komunikat dotyczył faktu, iż służby patrolujące Odrę natknęły się na śnięte ryby w okolicach Chałupek – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska we wtorkowym komunikacie.

W wyniku interwencji zebrano około 30 kg martwych ryb. Próbki ich tkanek przekazano do dalszych badań. Dodatkowo, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zajął się pobraniem próbek wody z miejsca zdarzenia – informuje resort.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska dodaje, że pierwsze obserwacje wskazują na to, że śnięte ryby mogły przebywać w wodzie przez ostatnie kilka dni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotarły one do Polski z terenu Czech.

Podkreślono również, że w lipcu bieżącego roku obserwowano już podobny przypadek – martwe ryby spływały do Odry od strony granicznej z Republiką Czeską. W tej sprawie polskie służby zarządzania kryzysowego skierowały zapytanie do czeskich odpowiedników – można przeczytać w komunikacie.