Alarmujące statystyki zdrowotne Polaków i inicjatywa Śląskiego Centrum Chorób Serca

Zjawisko chorób sercowo-naczyniowych jest niepokojąco częstą przyczyną zgonów w naszym kraju. Niepokojące jest też to, że przeszło 5,5 mln naszych rodaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że cierpią na nadciśnienie tętnicze. Co więcej, pół miliona osób w Polsce nieświadomie zmaga się z cukrzycą. To pokazuje jak kluczowa jest profilaktyka oraz odpowiednio szybka diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenia.

Śląskie Centrum Chorób Serca, które mieści się w Zabrzu, już po raz trzydziesty drugi zaprasza Polaków na organizowaną przez nich Białą Niedzielę. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Pierwszy dzwonek dla serca”.

Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie profilaktycznych badań medycznych wśród mieszkańców województwa śląskiego. Początek miesiąca września to doskonały moment, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie, poddać się koniecznym badaniom i wprowadzić korzystne zmiany w codziennych rutynach. Prof. Piotr Przybyłowski, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podkreśla, że oprócz przygotowań dzieci do powrotu do szkoły, warto teraz skupić się także na własnym zdrowiu oraz zdrowiu bliskich – ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.

3 września, w niedzielę, od godziny 9:00 do 13:00 Poradnia Kardiologiczna Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 9 zaprasza na darmowe konsultacje lekarskie. Będzie można skorzystać z porady kardiologa, diabetologa oraz psychologa, a także dietetyków i fizjoterapeutów pracujących w SCCS. W gabinetach zabiegowych będzie przeprowadzane wiele badań, między innymi EKG, pomiar ciśnienia krwi czy oznaczenie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można również wykonać spirometrię oraz dokładną analizę składu ciała.

Podczas Białej Niedzieli uczestnicy będą również mieli możliwość otrzymania koperty życia – specjalnej koperty zawierającej najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia i przyjmowanych leków, które mogą okazać się kluczowe dla lekarzy i ratowników medycznych.

Dodaj komentarz