Szkoła Podstawowa Specjalna nr 41 w Zabrzu pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już od 1 września Szkoła Podstawowa Specjalna nr 41 w Zabrzu cieszy się niezwykłym patronem – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jest to pierwszy przypadek w polskim systemie oświaty, że placówka edukacyjna przyjęła imię tej znanej organizacji charytatywnej.

Oficjalna nazwa szkoły od tego momentu brzmi: Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 41 w Zabrzu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jolanta Mazur, dyrektorka szkoły, wyraziła swoją radość z nowego patrona na stronie szkoły na portalu społecznościowym. Wyrażając wdzięczność zaznaczyła, że „teraz, wspólnie z naszym wspaniałym patronem – jak sam pragnie być postrzegany – będziemy kontynuować naszą misję, aby szkoła była dla dzieci miejscem pełnym szczęścia, uśmiechu i przyjaźni. Miejscem, które na zawsze pozostanie w ich pamięci jako miejsce dobrych doświadczeń”.

Dalej na stronie szkoły na Facebooku, dyrektorka skierowała swoje podziękowania do twórców i założycieli WOŚP, zwłaszcza do Jerzego Owsiaka. Szczególne podziękowania przekazała także Radzie Miasta Zabrze i wszystkim osobom, które wspierały ten projekt.

Decyzję o nadaniu szkole patronatu WOŚP podjął podczas lipcowej sesji Rada Miasta. 15 radnych poparło tę decyzję, natomiast 5 było przeciwko (radni PiS-u), a dodatkowo 5 wstrzymało się od głosu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest pierwszą organizacją w Polsce, która została patronem placówki edukacyjnej.

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem imienia szkole odbędą się 15 listopada 2023 roku. Przewiduje się, że w uroczystościach weźmie udział założyciel WOŚP – Jerzy Owsiak oraz jego małżonka Lidia Niedźwiedzka – Owsiak.