Dialog w obronie zieleni: debata na temat ochrony lasów i parków miejskich

Wspólnymi siłami, Stowarzyszenie Kartel Kulturalny, Rada Dzielnicy Rokitnica oraz Fundacja Lasy i Obywatele, organizują debatę zatytułowaną „Pobudź dialog – rozmawiamy o zieleni w lesie i w mieście”. Wydarzenie to zaplanowane jest na sobotę, 7 października, w malowniczym parku przy ulicy Krakowskiej w Rokitnicy. Spotkanie stwarza doskonałą okazję dla mieszkańców do rozmów z kandydatami do Sejmu i Senatu, przedstawicielami lokalnej administracji oraz Lasów Państwowych. W debacie wezmą również udział eksperci naukowi oraz aktywiści zajmujący się ochroną lasów.

Debata ma na celu poruszenie ważnej kwestii dotyczącej roli zieleni w przestrzeni miejskiej, a także tego, kto powinien za nią odpowiadać. Organizatorzy mają nadzieję odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących mieszkańców, takich jak: jakie kroki podjąć, gdy ktoś bezprawnie wycina drzewo, co zrobić, gdy drzewa są usuwane w ramach inwestycji, czy też jak reagować, gdy sąsiad obcina gałęzie drzewa, które nachodzą na jego działkę. Celem debaty jest również wyjaśnienie, jak lokalne społeczności mogą dbać o zieleń w swoim otoczeniu oraz jakie obowiązki w tej materii spoczywają na samorządach. Ponadto, zostanie wyjaśnione znaczenie takich terminów jak ogławianie wierzb, Plan Urządzania Lasu (PUL) w nadleśnictwie czy skrócony PUL w mieście.

Podczas debaty uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwościach ochrony lasów, znaczeniu Lasów Ochronnych Miast dla mieszkańców, aktualnym stanie parków i zielni miejskiej. Tematem dyskusji będzie również Manifest Leśny oraz stan Leśnego Pasa Ochronnego GOP-u.

Dyskusję poprowadzi Magdalena Gościniak – radna Rady Dzielnicy Rokitnica, członkini stowarzyszenia Kartel Kulturalny oraz aktywistka walcząca o ochronę lasów.

Dodaj komentarz