Robot da Vinci kluczowym narzędziem w walce z rakiem prostaty – innowacyjne podejście lekarzy z Zabrza

Robot o nazwie da Vinci stał się cennym sojusznikiem dla lekarzy z Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu w procesie operacji na chorych na raka prostaty. Zastosowanie zaawansowanej technologii jest możliwe dzięki umowie dzierżawy, którą podpisała placówka. Nowoczesny sprzęt medyczny ma ułatwić wykonywanie zabiegów urologicznych, minimalizując ryzyko powikłań i skutków ubocznych.

Informacja o zdobyciu robota została ogłoszona podczas konferencji, która miała miejsce w środę, 29 listopada 2023 roku. Wśród przedstawionych możliwości nowej maszyny do pomocy chirurgom, były także informacje o terminach przyszłych operacji, które mają się rozpocząć już kolejnego dnia. Robot da Vinci będzie dostępny dla personelu przez dwanaście tygodni w ciągu roku. Dla personelu medycznego przeprowadzone zostały także specjalne szkolenia z jego obsługi.

Zaskakującą obserwacją jest fakt, że młodzi lekarze okazali się najlepiej przygotowani do pracy z tym rodzajem zaawansowanej technologii. Wynika to prawdopodobnie z ich doświadczenia w obsłudze urządzeń elektronicznych, takich jak dżojstiki w grach komputerowych. Osoby starsze, nieposiadające takiego doświadczenia, mogą mieć więcej trudności.

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że rocznie diagnozuje się około 16 tysięcy nowych przypadków i notuje się ponad 5 tysięcy zgonów spowodowanych tą chorobą. Stąd znaczenie wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia jest tak istotne. Wszyscy pacjenci spełniający kryteria zostaną objęci refundowanym leczeniem w ramach NFZ.

Przy wysokim poziomie markerów powinniśmy zgłosić się do lekarza i poddać się biopsji prostaty. Jest to kluczowe dla wczesnego wykrycia nowotworu i podjęcia skutecznego leczenia.

Dodaj komentarz