Nowa odsłona ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” została uruchomiona

Dnia 16 grudnia 2023 roku, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało ponownie ogólnopolską kampanię o charakterze informacyjnym i edukacyjnym, znaną jako „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Oficjalne wprowadzenie programu miało miejsce w garnizonie małopolskim, na terenie Stacji Narciarskiej „Słotwiny Arena” w Krynicy-Zdroju. W celu skutecznej realizacji wydarzenia, zaproszono do współpracy Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z Krakowa, Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu, Komisariat Policji w Krynicy-Zdroju oraz partnerów akcji.

W ramach eventu, organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Zorganizowano między innymi różnego rodzaju konkursy i zabawy dla dzieci, a także quizy i testy wiedzy dla młodzieży. Na miejscu obecni byli Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR oraz reprezentanci Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych. Uczestnicy mieli szansę na uczestnictwo w konkursach z nagrodami jak również na bliższe zapoznanie się ze sprzętem policyjnym i GOPR. Patrol narciarski dbał o bezpieczeństwo na stoku, a profilaktycy podawali przydatne wskazówki odnośnie zabezpieczenia się na czas sezonu zimowego.

Całe przedsięwzięcie jest kontynuacją działań z poprzednich lat. Głównym celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenach narciarskich oraz promować odpowiedzialne zachowanie wśród narciarzy i snowboardzistów. W ramach programu planuje się także poszerzenie wiedzy o konsekwencjach prawnych naruszenia przepisów obowiązujących na stokach, jak również promowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Partnerami akcji są Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU.

W kontekście projektu skierowanego do dzieci i młodzieży, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zapowiedziało konkurs artystyczny i filmowy mający na celu interpretację zasad Dekalogu FIS pod hasłem „Śnieżny Dekalog”. Zadanie dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia polega na zilustrowaniu Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Do konkursu można zgłaszać prace plastyczne lub maksymalnie 60-sekundowe filmy.