18-letni licealista z Zabrza oskarżony o groźby karalne – dozór policji jako środek zapobiegawczy

Zdarzenie miało miejsce w Zabrzu, gdzie 18-letni uczeń jednego z liceów stanął przed zarzutem groźby karalnej, postawionym mu przez funkcjonariuszy z komisariatu III Policji w tym mieście. Młodzieńcowi grozi teraz kara nawet trzech lat pozbawienia wolności. W trakcie trwającego postępowania, na chłopca zostały nałożone środki zapobiegawcze: dozór policji oraz zakaz kontaktu z ofiarą.

Wszystko rozpoczęło się od konfliktu między dwoma uczniami, które miało miejsce na terenie szkoły oraz za pomocą komunikatora internetowego. Starszy z chłopców, 18-letni uczeń, nie potrafił opanować swoich emocji i zagroził swojemu 16-letniemu koledze śmiercią. Groźby były tak sformułowane, że wywołały realny strach przed ich spełnieniem. Kiedy sprawa dotarła do funkcjonariuszy Komisariatu III Policji w Zabrzu, podjęli oni działania i przedstawili 18-latkowi zarzut groźby karalnej. Środki zapobiegawcze, które nałożono na 18-latka, to dozór policji oraz zakaz kontaktu z pokrzywdzonym.

Konflikty między ludźmi są częstym zjawiskiem. Jednak, gdy przybierają one groźny obrót, jak w przypadku groźby karalnej, sytuacja staje się poważna. Takie zachowanie może przyjąć różne formy – wyrażone słowami, pismem czy gestem. Ważne jest, aby osoby czujące się zagrożone wiedziały, że mogą zgłosić takie przypadki i zwrócić się o pomoc do organów ścigania. Nikt nie powinien żyć w strachu.

Warto jednak pamiętać, że postępowanie w sprawie groźby karalnej może zostać wszczęte tylko na wniosek pokrzywdzonej osoby. Osoba odpowiedzialna za groźbę popełnienia przestępstwa, a nie wykroczenia (np. przecięcia opony w rowerze wartości poniżej 800 zł), będzie podlegać odpowiedzialności karnej.

Dodaj komentarz