Finalizacja prac projektowych otwiera drogę do rewitalizacji Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny (MOB) w Zabrzu jest na etapie wielką przemiany, której początek widać w zakończeniu pracy nad planem jego rewitalizacji. W 2020 roku, miasto zdobyło fundusze na ten ambitny projekt, a konkretnie 30 milionów złotych, dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych.

Dzięki środkom finansowym, jakie udało się zgromadzić, MOB przechodzi gruntowną modernizację. Planowane są takie inwestycje jak budowa nowej szklarni o imponującej wysokości powyżej 10 metrów oraz stworzenie budynku, w którym swoje miejsce znajdzie Centrum Edukacji Ekologicznej. W skład tego centrum wejdą m.in. mini-sala konferencyjna, sale warsztatowe oraz pracownie dedykowane produkcji roślin. Dodatkowo, poprawa warunków pracy dla pracowników ogrodu zostanie zapewniona poprzez wybudowanie odpowiednich pomieszczeń socjalnych. Efektem końcowym tych zmian będzie fascynująca ekspozycja roślin tropikalnych oraz kaktusiarnia w nowej szklarni.

Plan renowacji MOB przewiduje również miejsce dla kawiarni, która będzie idealnym miejscem do odpoczynku wśród zieleni, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Długoletnia praca nad kolekcją roślinną w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu zaowocowała zgromadzeniem największej na Górnym Śląsku kolekcji roślin o wyjątkowej wartości ekologicznej, zdrowotnej i naukowej. Ogród może pochwalić się około 5000 okazami drzew i krzewów (około 200 taksonów) oraz bogatą kolekcją roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Dzieli się on na dwie części: botaniczną, utrzymaną w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. Dodatkowym atutem ogrodu jest Rosarium, założone w 2004 roku, gdzie posadzono 2500 różnych typów róż, w 64 odmianach.

Dodaj komentarz