Ogień strawił halę pustostanu na ulicy Hagera w Zabrzu!

15 marca 2024 roku, dokładnie o 13:25, straż pożarna przyjęła zgłoszenie o wybuchu ognia w hali pustostanu usytuowanej przy ulicy Hagera w Zabrzu. Natychmiast na miejsce skierowano 4 ekipy strażackie z Zabrzańskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Po dotarciu na miejsce, potwierdzono, że płomienie opanowały dach jednokondygnacyjnego budynku, który do tej pory stał opuszczony.

Widząc jak błyskawicznie ogień zaczyna się rozprzestrzeniać, podjęto decyzję o wezwaniu dodatkowych zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Bytomia, jak również jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Zabrza.

Strażacy bez zwłoki rzucili się do akcji gaszenia płonącej hali. Głównym celem było nie dopuszczenie do rozszerzenia się ognia na pozostałe sekcje budynku. Za pomocą drabiny mechanicznej skierowano jeden prąd wody na palący się dach, natomiast trzy kolejne prądy skierowano na gromadzące się w środku hali płonące odpady. Kiedy pożar został opanowany, strażacy dokładnie przeszukali miejsce zdarzenia i przystąpili do demontażu elementów dachu.

Dzięki sprawnej, choć wyczerpującej akcji, strażacy zdołali zapobiec rozszerzeniu się pożaru na resztę budynku. W wyniku incydentu spłonęło około 120 metrów kwadratowych dachu oraz zgromadzone wewnątrz hali odpady.

W działaniach, które zakończyły się tuż przed godziną szesnastą, uczestniczyło łącznie 13 jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Zabrza, Bytomia, a także Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z Katowic. Dodatkowo na miejscu była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Zabrza.

Tekst przygotował mł. bryg. Wojciech Strugacz – Kierownik Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.