Park Hutniczy odzyskał blask dzięki norweskim funduszom – zakończono rewitalizację

Po intensywnej modernizacji, sfinansowanej przy pomocy norweskich funduszy, Park Hutniczy powrócił do użytku mieszkańców. W związku z zakończeniem prac renowacyjnych, w parku zorganizowano specjalne wydarzenie. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji, Park Hutniczy nabrał nowego charakteru oraz otrzymał wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Nowo dodane udogodnienia to między innymi plac zabaw, miejsce do zabaw z wodą, skatepark, siłownia na świeżym powietrzu, wybieg dla psów i miejsca do grillowania. W ramach prac renowacyjnych odnowiono również „źródełko Neptuna” znajdujące się w północnej części parku.

Rewitalizacja Parku Hutniczego była częścią projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”. Prace obejmowały odświeżenie parku i dodanie elementów małej architektury. Poza wcześniej wymienionymi atrakcjami, wykonawca przeprowadził również nasadzenia i zadbał o oświetlenie parku. Alejki zostały odnowione, a także dodane nowe. Kolejną częścią prac była renowacja „źródełka Neptuna”, które jest zlokalizowane w północnej części parku. Odrestaurowane z dbałością o szczegóły, zachwyca swoją detalicznością i zaprasza do chwili odpoczynku i relaksu.

– Zdobycie ponad 15 mln funduszy norweskich było wynikiem intensywnych starań – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten proces urzędnikom, pracownikom miejskich spółek i jednostek, a także firmie PLAST-BUD. Miejmy nadzieję, że nasz odnowiony park posłuży nam jak najdłużej.

W ramach rewitalizacji Parku Hutniczego powstały trzy place wypoczynkowe. Jeden z nich wyposażony jest w stoły do gier, na których można rozegrać partię piłkarzyków, szachów lub „chińczyka”. Bez wątpienia, po tak obszernej modernizacji, Park Hutniczy stał się atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu dla całych rodzin.

Rewitalizacja Parku Hutniczego została przeprowadzona dzięki funduszom norweskim, które udało się pozyskać miastu Zabrze. Celem działań była renowacja parku oraz dostosowanie go do potrzeb współczesnych użytkowników. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 9 mln zł. Finansowanie projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, w ramach którego przeprowadzono rewitalizację, pochodziło z programu „Rozwój Lokalny”. Projekt był współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z Budżetu Państwa.