Uwaga na oszustów telefonicznych wykorzystujących system płatności mobilnych BLIK!

Siły policyjne alarmują społeczeństwo w związku z rosnącą liczbą fraudów z wykorzystaniem mobilnego systemu płatności. W ostatnim czasie, coraz więcej osób zgłasza wypadki kradzieży środków pieniężnych z ich kont bankowych, które zostały dokonane przy użyciu oszukańczo zdobytych kodów płatniczych. W jednym z takich sytuacji, przestępcy udający pracowników instytucji bankowej za pomocą zdobytego kodu do transakcji mobilnej, bezprawnie zabrali fundusze z konta osoby poszkodowanej.

W ciągu ostatnich dni, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu otrzymywali kolejne zgłoszenia od ofiar wyłudzeń za pośrednictwem mobilnych systemów płatniczych. W jednym ze spraw, hakerzy podszywali się telefoniczne pod bankowców i apelowali o „odblokowanie” zablokowanych funduszy na koncie ofiary. Następnie skorzystali z nielegalnie uzyskanego kodu do płatności mobilnej, aby uszczuplić konto poszkodowanego człowieka.

Policja apeluje do społeczeństwa, by przed udostępnieniem kodu BLIK komukolwiek, upewnić się, że za taką prośbą nie kryje się potencjalny oszust.

Metoda oszustwa zwana „BLIK” polega na wyłudzeniu kodu do płatności telefonicznej. Oszust ma na celu skłonić potencjalną ofiarę do wygenerowania w aplikacji bankowej kodu do płatności telefonem i następnie przesłania go „znajomemu” lub fikcyjnemu pracownikowi banku. Niestety, transakcje realizowane za pomocą tego kodu są nieodwracalne, a przestępca po otrzymaniu kodu BLIK wprowadza go natychmiast do bankomatu i pobiera pieniądze.

Oszustowie stosują różne techniki, aby uwierzytelniać swoją tożsamość, jedną z nich jest tzw. spoofing. Technika ta jest coraz częściej wykorzystywana przez przestępców do udawania innych numerów, co pozwala im kontaktować się ze swoimi ofiarami i udawać inną osobę.

Spoofing jest technicznie możliwy głównie dzięki nowoczesnym technologiom, które pozwalają dzwoniącemu ręcznie wprowadzić dowolny numer, który ma być wyświetlany odbiorcy jako numer dzwoniącego. Funkcjonariusze policji niestety nie mają możliwości technicznego zablokowania tej praktyki, ponieważ telefon hakerów nie jest połączony z siecią komórkową, ale komputerową.

Oszuści coraz częściej udają konsultantów bankowych, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów, korzystając z różnych technik socjotechnicznych, aby zmanipulować swoją ofiarę i uzyskać dostęp do jej smartfona lub komputera, a następnie do konta bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem pojawiającym się na ekranie telefonu, jest przekonana, że rozmawia z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się dwa główne elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zazwyczaj oszuści namawiają swoje ofiary do przelania pieniędzy na określone konto.

Podstępni przestępcy stosują telefoniczny spoofing w bardzo podobny sposób. Starają się nastraszyć swoją ofiarę, aby działała pod wpływem emocji. Często informują ofiarę o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia natychmiastowych działań w celu zablokowania dostępu do konta dla potencjalnych włamywaczy.

Każde telefoniczne wezwanie do przesłania pieniędzy lub podania danych konta bankowego powinno być traktowane jako próba oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej samodzielnie wpisać numer infolinii banku, poinformować o otrzymanym połączeniu i potwierdzić otrzymane informacje.

Zachęcamy do zachowania ostrożności i rozwagi podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi. Przestępcy często manipulują rozmową, aby uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z obcymi ludźmi zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Rozłącz się i skontaktuj z konsultantem swojego banku, aby upewnić się, czy rozmówca jest autentyczny. Można również osobiście odwiedzić oddział banku, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Przestrzeganie kilku prostych zasad może zapobiec utracie oszczędności.

Dodaj komentarz