Zabrze: Oszustwo metodą BLIK dotknęło 26-latka

Policyjni funkcjonariusze w Zabrzu alarmują społeczeństwo dotycząc przekrętów z użyciem systemu płatności mobilnej – BLIK. Złodzieje wykorzystują tę metodę, podszywając się pod bliskie osoby na mediach społecznościowych i prosząc o pilne wsparcie finansowe. Policja otrzymała kolejne zgłoszenie o kradzieży środków z konta poprzez uzyskane w nieuczciwy sposób kody BLIK. Wzywają oni do czujności i zdecydowanego nieudostępniania danych logowania do kont bankowych.

Kolejny przypadek oszustwa w Zabrzu dotknął 26-letniego mężczyznę. Policja została powiadomiona w piątek o incydencie, który miał miejsce za pośrednictwem popularnego serwisu społecznościowego. Analiza sytuacji przez policję wykazała, że osoba trzecia włamała się na profil społecznościowy 26-latka i wysłała wiadomości do jego znajomych z prośbą o wsparcie w postaci kodu BLIK na zakup produktów. W sumie, trzy osoby odpowiedziały na tę wiadomość, udostępniając swoje kody BLIK, co skutkowało obciążeniem ich kont o kwotę 500 złotych. Poszkodowany poinformował o oszustwie policję, która rozpoczęła dochodzenie w celu zidentyfikowania sprawcy.

Przypadki oszustw wykorzystujących metodę BLIK rosną w popularności. Złodzieje włamują się na profile społecznościowe swoich ofiar, udając ich znajomych. Następnie wysyłają wiadomości z prośbą o pilną pożyczkę, obiecując szybki zwrot. Zwykle proszą o niewielkie sumy i sugerują prostą metodę przekazania pieniędzy – generowanie kodu BLIK za pomocą aplikacji bankowej i przesłanie go oszustowi. Uzyskany w ten sposób kod daje możliwość natychmiastowego wypłacenia środków z bankomatu.

Funkcjonariusze policji ostrzegają przed takimi praktykami i apelują o niewprowadzanie się w błąd przez prośby o pieniądze. Nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji pod wpływem emocji, a zawsze sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała, naprawdę potrzebuje pomocy, najlepiej poprzez kontakt telefoniczny. Policja przypomina również, aby nie udostępniać danych do logowania na konta bankowe oraz nie przekazywać kodów do płatności mobilnej osobom trzecim.