41-letni mężczyzna grożący śmiercią bylej partnerce aresztowany przez policję w Zabrzu

W Zabrzu, funkcjonariusze drugiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który od długiego czasu nękając swoją dawną partnerkę, usiłował zastraszyć ją. Choć decyzja o ich rozstaniu zapadła już wiele lat temu, 41-latek nie był w stanie się z tym pogodzić. Tymczasem sąd weźmie pod uwagę jego ciężkie przewinienia, a przez najbliższe trzy miesiące będzie on przetrzymywany w areszcie.

Policja w Zabrzu ujęła mężczyznę oskarżanego o stalking. Skierowane wobec niego oskarżenia dotyczą ciągłego nękania i grożenia karą kryminalną. Na żądanie prokuratorów został umieszczony na trzy miesięczny areszt. Śledczy dowiedzieli się, że agresor wielokrotnie groził kobiecie śmiercią podobne groźby były skierowane również do jej obecnego partnera. Okazało się ponadto, że nękające działania mężczyzny, obejmujące między innymi nachodzenie i wysyłanie obraźliwych wiadomości, datują się już od około 10 lat temu. Teraz za swoje zachowania mężczyzna odpowie przed sądem. Może mu grozić do 3 lat pozbawienia wolności.

Stalking jest przestępstwem zgodnie z art. 190a Kodeksu karnego. Definiuje się go jako ciągłe nękanie innej osoby, lub osoby bliskiej ofierze, które prowadzi do uzasadnionej obawy o bezpieczeństwo, poczucie upokorzenia czy udręczenia, albo też istotne naruszenie prywatności.

Kiedy jesteś nękana osoba:

Po pierwsze, powiedz stalkera wyraźnie, że nie akceptujesz jego działań: żądaj zaprzestania wysyłania sms-ów, prezentów, nachodzenia Cię w pracy, przysyłania listów.
Dokumentuj działania sprawcy, np. zachowując treść e-maila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Warto gromadzić dowody na niechciane działania stalkera.
Jeśli agresor niszczy Twoje mienie, dokumentuj te działania (na przykład fotograficznie) i gromadź rachunki, by można było prawidłowo ocenić wielkość strat.
Co możesz zrobić, kiedy stałeś się ofiarą stalkingu:

Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 112.
Pamiętaj, że ignorowanie takiego zachowania może spowodować jeszcze większe zagrożenie.
Poinformuj policję o swoich obawach. Złóż zawiadomienie wraz z wnioskiem o ściganie. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć również bezpośrednio w prokuraturze.
Nie zapomnij skorzystać z pomocy biura detektywistycznego, porady prawnika, a także wsparcia psychologa. Pamiętaj, że stalker może doprowadzić Cię do prób samobójczych.